مشارکت آنلاین
تاریخ انتشار: 1401/04/10 19:00:14
کد خبر: 3597

بانوی خیر مدرسه ساز و مادر شهید محمد بابایی درگذشت

بانوی خیر مدرسه ساز و مادر موزه صلح تهران و تنها مادر شهید دفاع مقدس با اصالت ژاپنی امروز جمعه ۱۰ تیرماه در بیمارستان خاتم الانبیا بعلت بیماری چشم از جهان فرو بست .


کونیکو یامامورا یا همان سبا بابایی، مادر شهید محمد بابایی  بخشی از درآمدش را صرف امور خیر می‌کرد؛ کمک به نیازمندان، ساختن مدرسه و ... 
کونیکو یامامورا در خانواده‌ای بودایی در ژاپن متولد شد و درسال ۱۳۳۷ یک تاجریزدی با وی، آشنا شد و از اوخواستگاری کرد.
این دختر ژاپنی، تحت تاثیر اخلاق اسلامی این جوان مسلمان به دین اسلام مشرف شده و با الهام از کتاب آسمانی قرآن نام «سبا» را برای خود برگزید.
 
خانم بابایی، در روز‌های پیروزی انقلاب فعالیت‌های گسترده‌ای را همراه با انقلابیون داشت و در روز‌های دفاع مقدس هم در پشت جبهه یاریگر رزمندگان بود و حتی زیورآلات خود را نیز برای کمک به رزمندگان در جبهه‌ها اهدا کرد.
 
پسر ۱۹ ساله خانم بابایی نیز که هم در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های زیادی داشت و هم در زمان جنگ تحمیلی با وجود سن کم، راهی جبهه‌ها شد تا از اسلام و ایران دفاع کند که در عملیات والفجر یک، در منطقه فکه به شهادت رسید.
محمد بابایی، دانشجوی کارشناسی در رشته ریاضی بود و به عنوان بسیجی در جهبه حق علیه باطل حضور یافت. او در نوزده سالگی بر اثر اصابت ترکش شهید شد.
 
ساخت آموزشگاه شهید محمد بابایی در یزد، راه اندازی موزه صلح تهران، ترجمه کتاب، آموزش اوریگامی، راه اندازی بازارچه‌های خیری، همراهی و راهنمایی دانشجویان ژاپنی در ایران، تدریس قرآن از جمله فعالیت‌های خانم بابایی است.
وی همچنین ۲۰ سال در مدرسه رفاه به معلمی پرداخت و پنج سال در دانشگاه تهران به تدریس زبان های خارجی از جمله ژاپنی مشغول بود.
 
وی، با فعالیت‌های گسترده به عنوان سفیر همکاری بین ایران و ژاپن محسوب می‌شود.
 
زندگی این بانوی پرافتخار در کتابی با عنوان مهاجر سرزمین آفتاب توسط حمید حسام از نویسندگان آثار دفاع مقدس و با همکاری مسعود امیرخانی تالیف شد و از سوی انتشارات سوره مهر هم اکنون در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

اشتراک گذاری