تاریخ انتشار: 1397/10/18 12:21:29
کد خبر: 1586

خیران کردستانی 45 مدرسه در دست احداث دارند

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کردستان گفت: خیران این استان در سال جاری احداث 45 مدرسه با 75 کلاس درس را آغاز کرده اند که تعدادی از این طرح ها تحویل آموزش و پرورش شده است.


به گزارش روابط عمومی جامعه خیرین مدرسه ساز کشور ؛ ابراهیم حسامی ایرنا اظهار داشت: از این تعداد طرح آموزشی تاکنون 25 مورد آن با 40 کلاس درس تحویل داده شده و تعداد دیگری نیز در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه 80 درصد از این طرح ها در مناطق روستایی و 20 درصد در مناطق شهری احداث شده است گفت: اکثر این فضاهای آموزشی احداث شده خیرساز بوده و تعداد محدودی از آنها نیز با مشارکتی بین خیران و اداره کل نوسازی مدارس استان در حال انجام است.
رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کردستان اعتبار هزینه شده از سوی خیرین برای احداث این فضاهای آموزشی را حدود 60 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: بیشترین تعداد این پروژه ها به ترتیب در شهرستان های بانه، دیواندره و سنندج احداث شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه کردستان جزو استان های دارای بیشترین آمار مدارس تخریبی در کشور است، گفت: علی رغم تلاش هایی که از سوی دولت و خیرین برای نوسازی مدارس در استان انجام شده هنوز هم در این زمینه با مشکل مواجه هستیم.
حسامی تنها راه برون رفت از مشکل فضاهای آموزشی در استان را بهره گیری از کمک خیرین دانست و افزود: در شرایط فعلی و با توجه به کمبود اعتبارات دولتی این شرایط وجود ندارد که آموزش و پرورش و نوسازی یکجا بتوانند مشکلات موجود را برطرف کنند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر تنها منبعی که بتوانیم بوسیله آن این مشکلات را به حداقل برسانیم بهره گیری از ظرفیت خیرین و بخش کمی نیز از اعتبارات دولتی است که برای ساخت و ساز اختصاص می یابد.
رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کردستان با بیان اینکه خیرین با تمام توان به کمک آموزش و پرورش آمده اند، گفت: در طول 16 سالی که از عمر مجمع خیرین مدرسه ساز کردستان می گذرد خیران حدود یک هزار و 840 میلیارد ریال تعهد داشته اند.
وی تاکید کرد: از این میزان تعهد تاکنون یک هزار و 220 میلیارد ریال به تعداد 472 مدرسه در قالب 2 هزار و 350 کلاس درس تحقق یافته و تحویل آموزش و پرورش داده شده است.
داده های آماری آموزش و پرورش کردستان حاکیست از سه هزار و 800 مدرسه این استان، یک هزار و 73 مدرسه نیازمند تخریب و نوسازی بوده که 237 مورد از این تعداد خطر آفرین است.
در سال تحصیلی جاری 290 هزار دانش آموز مقاطع سه گانه (ابتدایی، متوسطه اول و دوم) در سه هزار و 800 مدرسه استان کردستان مشغول به تحصیل هستند.
منبع : ایرنا
منتشر کننده : نزاکت اللهیاری

اشتراک گذاری